09 Apr 2012

K.Afrika’da Kazandıran Sektör İNŞAAT

0 Comment

 İNŞAAT Sektöründe Hedef Bölge AFRİKA….

Avrupa’da yaşanan mevcut ekonomik kriz ve beraberinde Rusya pazarının da krizden etkilenmesi ve daralması sonucu Türk firmaları yeni pazarlar aramaya yönelmiştir. Alternatif pazarlar arasında Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler bulunmakla beraber en çok kazandıracağı öngörülen ise 30 milyon kilometrekareyi aşan yüzölçümü ve 1 milyarı geçen nüfusu ile Afrika kıtasıdır.

Bazı ülkeleri ile her ne kadar ihtilal sürecinden geçiyor olsa da Afrika’da ekonomik büyüme son 10 yılda sürdürülebilir bir hal almıştır. Ekonomik büyüme sürecinin ortaya çıkardığı yeni yatırım fırsatları sadece Türk ihracatçısının değil tüm uluslararası yatırımcıların ilgisini kıtaya çekmektedir.2030 yılına gelindiğinde ise kıtada bulunan en büyük 18 şehirdeki harcama gücünün 1,3 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. İş gücünün 2040 yılında 1,1 milyara ulaşacağı öngörülmektedir.

Afrika’nın yükselen ekonomisine karşın kıta genelinde sanayileşme seviyesi hala çok düşüktür. Sanayi ürünlerinin tamamına yakın kısmını ithal etmekte, her yıl 250 milyar doların üzerinde ithalat yapmaktadır. Bu durum kıtayı her türlü İNŞAAT&YAPI MALZEMESİ ve sanayi yatırımı açısından da çok büyük fırsatları barındıran bir pazar haline getirmiştir. En çok öne çıkan sektörler İNŞAAT, ALT YAPI hizmetleri, Mobilya, Gıda, Tekstil Ürünleri, Tarım, Tarıma Dayalı Sanayi, Otomotiv yedek parçasıdır. Bu kategorilerin toplam yıllık gelirinin 2020 yılında 2,6 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir.

En Önemli Bölge Kuzey Afrika…

Türk firmalarının Kuzey Afrika ülkelerinde karşılaştıkları pazara ulaşım, mal, hizmet ve sermayenin serbest dolaşımı gibi sorunları çözmek amacıyla Serbest ticaret anlaşmaları (STA )üzerinde çalışmalar yapıldı. Mısır, Fas ve Tunus ile (STA) lar imzalandı Libya ile görüşmeler devam etmektedir. Ayrıca Türkiye ile MISIR, CEZAYİR, TUNU, FAS arasında ’’ Çifte vergilendirmeden Kaçınma ’’ ve Karşılıklı Yatırımların Geliştirilmesi ve Korunması’’ anlaşmaları da imzalanmıştır.

Türkiye bu avantajları göz önünde bulundurarak Afrika ülkeleri ile ortak ya da doğrudan hız vermelidir. Türk Firmalarının Afrika pazarındaki payının artması sektörün duyduğu her türlü Makine ve İnşaat&Yapı malzemesi ihracatını da beraberinde getirecektir.

 

Pazara Girmenin ve Bağlantı Kurmanın En Etkili Yolu FUARLAR…

Pazardaki potansiyel yatırımlardan pay sahibi olmak ve sektördeki alıcılara ulaşmanın en etkili yolu MISIR başta olmak üzere Arap Baharı sonrası düzelme sürecine girmiş diğer K.Afrika ülkelerinde yapılan tescilli İNŞAAT, MOBİLYA, GIDA, TARIM, OTOMOTİV gibi sektörel ihtisas fuarlarına katılıp ihracatçı firmaların ürünleriyle boy göstermesinden geçiyor. Doğru partneri bulup uzun süreli ticari ilişkilerin kurulabileceği firmalara ulaşmanın en doğru platformu bölgede yapılan FUARLAR.

Hızlı nüfus artışı ve son yıllarda özellikle Kuzey Afrika ülkelerinde gözlenen şehirleşme projeleri doğrultusunda inşaat sektörü gerek kısa gerekse uzun vadede en çok kazandıracağı düşünülen sektördür.

 

cialis online no prescription